Shtatë fakte rreth Burj Khalifa, ndërtesës më të lartë në botë!

HomeArtikuj

Shtatë fakte rreth Burj Khalifa, ndërtesës më të lartë në botë!

Autor. Burj Khalifa në Dubai është e famshme pasi është ndërtesa më e lartë në botë.Rrokaqielli është një pjesë thelbësore e horizontit të

JU LUTEM SHPERNDAJENI PAFUND! Prishe sihrin me kete metode, sado i vjeter qe te jete.
Kjo Eshte Fuqia E Allahut Shikoni Se Cfare I Ndodh Ketij Qyteti Ne Pak Minuta Dhe Ata Nuk (VIDEO).
T’u japësh ujë të tjerëve, kjo është vepër e porositur nga Muhammedi!

Autor.

Burj Khalifa në Dubai është e famshme pasi është ndërtesa më e lartë në botë.Rrokaqielli është një pjesë thelbësore e horizontit të qytetit, me miliona turistë që e vizitojnë çdo vit për të shfrytëzuar kuvertën e saj mbresëlënëse të vëzhgimit nga e cila mund të marrësh disa pamje të shkëlqyera të qytetit dhe peizazhit përreth.

Dhe pasi vizitohet nga shumë njerëz, nënkuptohet se kjo ndërtesë është e veçantë edhe në mënyrën arkitekturore, me miliona orë fuqi njerëzore që kanë kaluar në krijimin e strukturës.Por sa dini në të vërtetë për një nga pikat referuese në botë?• Ndërtesa është më e larta në botë, me lartësi mbi 828 metra. Në fakt, ka edhe numrin më të madh të kateve me 160 kate në ndërtesë, të përdorura për gjithçka, nga banesa banimi në zyra, palestra dhe restorante.• Ajo gjithashtu mban rekordin për të qenë struktura më e lartë e lirë në botë, duke qëndruar gati 200 metra më e lartë se e dyta, Tokyo Skytree.

• U deshën pesë vjet për të ndërtuar rrokaqiellin, dhe afërsisht 22 milionë orë punë njeriu.• 4. Burj Khalifa ka kuvertën më të lartë të vëzhgimit në botë në katin e saj 148, ‘Në Top Sky’ e cila është 555 metra mbi tokë. Vizitorët e guximshëm mund të prenotojnë bileta – dhe të shpërblehen me disa pamje mjaft epike të horizontit.• 5. Maja e ndërtesës mund të shihet deri në 95 kilometra larg në ditë me mot të kthjellët.• 6. Duhen afërsisht tre muaj për të pastruar të gjitha dritaret e saj.• 7. Ajo ka një nga ashensorët i cili udhëton lart 140 kate.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0