Shikoni Se Si Ndikon Hirra Te Mëlçia Dhe Humbja E Kilogramëve Të Tepërta..!

HomeShëndetësi

Shikoni Se Si Ndikon Hirra Te Mëlçia Dhe Humbja E Kilogramëve Të Tepërta..!

Shikoni Se Si Ndikon Hirra Te Mëlçia Dhe Humbja E Kilogramëve Të Tepërta..! Si ndikon hirra te mëlçia dhe humbja e kilogramëve të tepërta

“Kush ha ngadalë, ha më pak dhe qëndron i shëndetshëm”
Këto jane ushqimet më të mira për njerëzit që vuajnë nga veshkat?!
Si ta kapërceni një ftohje në mënyrë të shpejtë dhe pa ilaçe?

Shikoni Se Si Ndikon Hirra Te Mëlçia Dhe Humbja E Kilogramëve Të Tepërta..!

Si ndikon hirra te mëlçia dhe humbja e kilogramëve të tepërta

Hirra duhet të jetë pjesë e menysë së përditshme nëse intenziivisht merreni me sport, tentoni të humbni në peshë, jeni nën sttrees apo vuaanii nga ndonjë sëmunddjee.

Nëse në shtëpi bëni djathë, kefir apo kos dhe e hidhni lëngun që mbetet pas kullimit, mos e bëni më atë, sepse hirra është një iilaç i lashtë. Për shkak të ngjashmërisë me qumështin e gjirit, mund të përdoret si zëvendësim për qumështin në ushqimin e foshnjave. Hirra në formën origjinale është një lëng që përmban më pak se 1 për qind proteina dhe mbi 93 për qind ujë.

Përbërësit e saj kryesorë janë kaliumi, natriumi, magnezi, fosfori, hekuri, zinku, bakri, kobalti, mangani, molibdeni, vitaminat, enzimat e vlefshme dhe amoinoacideet. Njëqind gram hirrë përmban vetëm 26 kalori, për këtë është veçanërisht e përshtatshme për humbje peshe.

Hirra është një pastrues i fuqioshëm i mëlçisë, kurse mëlçia e pastër është çelësi për shëndet të mirë. Nëse vuaanii nga ndonjë sëmunddjee e mëlçisë, pini rregullisht hirrë. Përmban betaa-lactoglobuliinë, e cila e furnizon organizmin me amiinoacidee të quajtura BCAA, të cilët ndihmojnë në mënyrë të konsiderueshme te sëmunddjeet e avancuara të mëlçisë.

Ekspertët konfirmojnë se paciientët me ceerozë kur plotësimin me BCAA ju ndihmon të jetojnë më gjatë dhe më mirë. Ajo përmban edhe alfaa-lactalbumiin, e cila ka shumë triiptofan amiinoaciid esencial të njohur për rregullimin e gjumit dhe përmirësimin e disponimit.

Është e pasur me imunoglobulinë dhe lyzozomee, të cilat forcojnë imunitetin, që është shumë e dobishme te hepatiiti kroniik. Hirra duhet të jetë pjesë e menysë së përditshme nëse intensivisht merreni me sport, tentoni të humbni në peshë, jeni nën stres apo vuaanii nga sëmunddjee të rënda. Është e pasur me elektroliite, hidraton shkëlqyeshëm trupin, jep më shumë energji dhe është shumë më e përshtatshme se sa pijet energjetike.

Është lënda e parë kryesore për prodhimin e proteinave, të cilat janë pjesë e pashmangshme e ushqimit të çdo sportisti. Mundëson shërim më të shpejtë dhe rritje të muskujve pas ushtrimeve, ul oreksin dhe nxiitë humbje peshe.

Hulumtimet tregojnë se hirra kontribuon për shëndetin e sistemit të qarkullimit të gj akut, sepse ul glukozën në gj ak dhe presiionin e gj akut. Te çrregulliimeet në sistemin e tretjes, përzieni një lugë gjelle hirrë në një gotë me ujë dhe pini para çdo vakti.

Përveç shërimit, hirra mund të përdoret edhe për kujdesin e jashtëm të lëkurës dhe flokut, në përgatitjen e produkteve të brumit dhe ‘smoothies’, si dhe në ushqim të kafshëve shtëpiake dhe kafshëve të përkëdhelura.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 1