Ramazani po afrohet, mësoni kohën e syfyrit dhe iftarit të parë

HomeLajme

Ramazani po afrohet, mësoni kohën e syfyrit dhe iftarit të parë

Çdo vit për muajin e shenjtë të Ramazanit, miliona myslimanë në të gjithë botën agjërojnë për 30 ditë nga mëngjesi në mbrëmje. Por, ky muaj është s

Djali i veteranit merr rrugën e mërgimit, mes lotësh përshendet familjarët dhe mallkon ata që e sollën në këtë ditë
Të Zotit jemi dhe tek Ai do të kthehemi
Zëdhënësi i policisë: Kur u sulmua autobusi në të ishin tetë persona (VIDEO)

Çdo vit për muajin e shenjtë të Ramazanit, miliona myslimanë në të gjithë botën agjërojnë për 30 ditë nga mëngjesi në mbrëmje.

Por, ky muaj është shumë më tepër se thjesht agjërim. Agjërimi i këtij muaji në shumë ajete të Kur’anit (libër i shenjtë) thuhet se është obligim apo (farz) për besimtarët e fesë islame.

Dihet se tani kanë mbetur më pak se një muaj kur do të startohet me këtë muaj. Pra, siç edhe ishte raportuar më herët Ramazani fillon me 2 prill.

Këtu mund të shikoni orarin e plotë të vakteve siç njihet ndryshe nga besimtarët myslimanë si “Syfyri”, “Iftari” dhe disa të tjera.

Syfyri (Imsaku): 4:34

Iftari (Akshami): 19:10

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0