Ilaci qe pushon dhimbjen e kokes ne periudhe te shkurter. Duhet ti kombinoni vetem 3 perberes..!

HomeShëndetësi

Ilaci qe pushon dhimbjen e kokes ne periudhe te shkurter. Duhet ti kombinoni vetem 3 perberes..!

Ilaci qe pushon dhimbjen e kokes ne periudhe te shkurter. Duhet ti kombinoni vetem 3 perberes..! Në listën e sëm. undjeve më të përhapura n

Pyetje:Pse nuk na pëlqen zëri ynë kur e dëgjojmë të regjistruar?
Hurma- rëndësia e tyre për trupin e njeriut
Keni diabet? Ju duhet ky lĂ«ng qĂ« bota e quan ‘pija e mrekullisë’ dhe do shpĂ«toni nga ilaçet

Ilaci qe pushon dhimbjen e kokes ne periudhe te shkurter. Duhet ti kombinoni vetem 3 perberes..!

Në listën e sëm. undjeve më të përhapura në botë, dhimbja e kokës dhe migrena renditet e treta. Kjo sëm. undje nxitet dhe shkaktohet nga probleme të ndryshme. Lidhur me migrenën, ajo nuk është thjesht një dhimbje e thjeshtë koke. Ajo është një çrregullim që në shumicën e rasteve është i trashëgueshëm.

Sipas të dhënave një nga produktet më efikase dhe natyrale kundër dhimbjeve të kokës dhe migrenës është xhenxhefili. Në kombinim me limonin dhe mjaltin, xhenxhefili ka një efekt të fuqishëm qetësues kundër dhimbjeve dhe inflamacionit. Ai bllokon ndikimin e prostaglandinës, një subst ancë që shkakton migrenë duke nxitur inflamacionin e enëve të gja. kut në tru.

Përpos të tjerave, lëngu i xhenxhefilit është një tonik i shkëlqyer kundër problemeve me tretjen. Ekspertët rekomandojnë pirjen e rregullt të lëngut të xhenxhefilit për të zbutur shenjat e artritit, osteoartritit dhe reumatizmës.

Si tĂ« pĂ«rgatisni lĂ«ngun e xhenxhefilit? – PĂ«rgatitja e kĂ«tij lĂ«ngu Ă«shtĂ« gjĂ«ja mĂ« e thjeshtĂ« qĂ« mund tĂ« bĂ«ni nĂ« kuzhinĂ«.
Përbërësit: 5 lugë gjelle me xhenxhefil të freskët të grirë, 750 ml ujë, Lëngu i një gjysmë limoni, 2 lugë gjelle me mjaltë

PĂ«rgatitja:

Lajeni xhenxhefilin mirë dhe më pas grijeni në rende aq sa të siguroni pesë lugë gjelle. Më pas vendoseni çajnikun në zjarr dhe kur uji të ketë marrë valë, shtoni xhenxhefilin. Lëreni të ziejë për 2 minuta dhe më pas hiqeni nga zja rri. Shtoni lëngun e limonit dhe më pas mjaltin. Këtë lëng ju mund ta pini të ngrohtë ose ta mbani në frigorifer dhe ta konsumoni të ftohtë.

Sasia e rekomanduar e lĂ«ngut Ă«shtĂ« 2 deri nĂ« 3 filxhanĂ« çaji nĂ« ditĂ« pĂ«r rreth 15 ditĂ«. Rastet kur lĂ«ngu i xhenxhefilit nuk duhet konsumuar – Sipas informacioneve tĂ« AgroWeb.org, njerĂ«zit qĂ« vuajnĂ« nga koliti ose disa lloje ulçerash nuk duhet ta konsumojnĂ« lĂ«ngun e xhenxhefilit sepse mund tĂ« pĂ«rke qĂ«sojĂ« dhimbjet. GratĂ« shtatzĂ«nĂ« nuk duhet ta pijnĂ« kĂ«tĂ« lĂ«ng sepse disa prej pĂ«rbĂ«rĂ«sve tĂ« tij mund tĂ« ndĂ«rhyjnĂ« nĂ« formimin hor. monal tĂ« fet usit. NĂ« kĂ«tĂ« rast duhet kĂ«shilla e mjekut.

Njerëzit që marrin medikamente kundër diabetit apo për sistemin qarkullues të gja. kut duhet të konsultohen më parë me një mjek,

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0