Efektet e dobishme të limonit në shëndetin e njeriut

HomeShëndetësi

Efektet e dobishme të limonit në shëndetin e njeriut

Limoni (fruta të njohura si Citrus) është një hibrid i bimëve të egra të kultivuara. Lëngu i limonit përmban rreth 5% acid i cili i jep frutit shij

Pas pirjes së qumështit shpërlaje gojën
Antibiotik më te fuqishëm natyral nuk ka: Shëron çdo infeksion në trup dhe shf.aros të gjitha parazitët!
Pyetje:Si I Shëronte Dhimbjet E Fytit I Derguari ﷺ.

Limoni (fruta të njohura si Citrus) është një hibrid i bimëve të egra të kultivuara.

Lëngu i limonit përmban rreth 5% acid i cili i jep frutit shijen e thartë dhe pH në 2 deri 3 shkallë.

Limoni përdoret më së shpeshi në përgatitjen e pijeve të ndryshme si limonadë ose gjatë marinimit në përgatitjen e sallatave, por konsumohet shumë rrallë më vete, si portokalli ose mandarina.

Limoni është një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C dhe flavonoideve që kanë një efekt shumë të dobishëm në shëndetin tonë.

Mëposhtë gjeni disa nga dobitë e limonit për shëndetin e njeriut.

Ul rrezikun e goditjes në tru;

Ul rrezikun e hipertensionit;

Ngadalëson plakjen e lëkurës;

Ul rrezikun ndaj astmës;

Nxit përthithjen e hekurit;

Ndihmon në forcimin e imunitetit./Tv Festina

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0