A keni probleme me lukthin, ja si t’i shmangni ato!

HomeShëndetësi

A keni probleme me lukthin, ja si t’i shmangni ato!

A keni probleme me lukthin, ja si t’i shmangni ato! Me pĂ«rshpejtimin e tretjes zgjidhen shumĂ« probleme shĂ«ndetĂ«sore tĂ« cilat e pĂ«rcjellin punĂ«n e n

Shkencëtarët: Stop verës dhe mishit të derrit!
Kam pirë duhan për vite të tëra, i pastrova mushkëritë me këtë pëzierje magjike/ Mu bënë si të reja.
Sa kafe ne dite mund te pini, nese vuani nga tensioni? Lexojeni patjeter:

A keni probleme me lukthin, ja si t’i shmangni ato!

Me përshpejtimin e tretjes zgjidhen shumë probleme shëndetësore të cilat e përcjellin punën e ngadalshme të sistemit të tretjes.

Në atë mënyrë nxjerrim jashtë tepricën e lëngjeve nga organizmi dhe ndihemi më lehtë dhe më të shëndetshëm.

Nëse jeni ndër ata njerëz të cilët një kohë të gjatë kanë probleme me kapsllëkun, patjetër lexoni dhe aplikoni këto këshilla.

Shtoni sasinë e vajit në ushqim

PĂ«r tĂ« pĂ«rmirĂ«suar punĂ«n e sistemit tĂ« tretjes dhe pĂ«r t’u pastruar duhet tĂ« hani edhe sa mĂ« shumĂ« vajra natyrale tĂ« cilat gjenden mjaft nĂ« pemĂ« arrore, fara dhe avokado.

Shmangni ushqimin e thatë

Ushqimit të thatë i nevojitet më shumë lagështi në mënyrë që të tretet më mirë. Andaj, hani artikuj të lëngshëm dhe të zier, jo të thatë. Ushqimi më i keq për zorrë të ngadalshme janë biskota të orizit, biskotat nga thekra, pupagjelat, pemët e thata, muesli


Pastroni organizmin

Personave të cilët kanë probleme me tepricën e kilogramëve dhe me tretjen e ngadalshme u rekomandohet pastrimi i organizmit. Për këtë nevojitet vullnet i fort, mirëpo me ndihmën e personit të dashur më lehtë me siguri do ta detyroni veten në këtë veprim.

Shmangni ushqimin e papërpunuar

Ushqimet të cilat bazohen në artikuj të papërpunuar termikisht janë shumë të shëndetshme, mirëpo për tretjen e tyre nevojiten enzima të veçanta, ndryshe nga ato të cilat shërbejnë për tretje termike të ushqimit të përpunuar.

⊁ Mënyra popullore e pastrimit të organizmit është ajo që një apo dy ditë të pini vetëm lëng të freskët nga pemët dhe perimet.

⊁ Mënyra tjetër është që një ditë në javë të pini vetëm ujë dhe të mos hani kurrfarë ushqimi të ngurtë. Nëse dëshironi edhe të thjeshtësoni pastrimin, praktikoni gjithmonë të njëjtë ditë në javë.

Shmangni bukën, makaronat dhe kokrrat e tërshërës

Ky Ă«shtĂ« ushqim i rĂ«ndĂ« i cili ngadalĂ«son punĂ«n e zorrĂ«ve dhe nxit shtimin e peshĂ«s trupore. Prandaj, karbohidratet e thjeshta, tĂ« cilat nĂ« mĂ«nyrĂ« “perfide” na mbushin me energji afatshkurtĂ«r, zĂ«vendĂ«soni me drithĂ«ra kokrrash tĂ« plota.

Konsumoni më shumë drithëra kokrrash të plota

Ato janë karbohidrate të përbëra të cilat në afat të gjatë na mbushin me energji dhe gradualisht shkrijnë shtresat yndyrore. Drithërat e plota janë kuinoa, elbi, meli, tërshëra dhe orizi, mirëpo variantit të tyre të shëndetshëm i nevojitet kohë më e gjatë që të zihet, rreth njëzet minuta.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0